Kamery – czyli monitoring

Monitoring wizyjny odpowiadają za rejestrację obrazu, następnie przekazywany jest do systemu, gdzie zostaje przetworzony i zapisany na dysku twardym. Jakość obrazu uzależnione jest od klasy sprzętu, na który decyduje się Klient. Wysokiej jakości sprzęt jest w stanie zarejestrować więcej detali (monitoring IP), co później umożliwia dokładniejszą analizę obrazu.

Każda instalacja projektowana jest indywidualnie, zgodnie z potrzebami i budżetem Klienta oraz przeznaczeniem systemu i stopniem zabezpieczenia, jaki ma zapewniać.

Dla naszych najbardziej wymagających klientów proponujemy rozwiązania cyfrowe. Kamery IP zapewniają najlepszą jakość rejestracji obrazu w telewizji przemysłowej. Dzięki integracji z połączeniem internetowym możemy z dowolnego miejsca na świecie kontrolować, co dzieje się w danym obiekcie lub w otoczeniu obserwowanego obiektu.

Cennik monitoringu ustalany jest indywidualnie i zależy od rodzaju oraz ilości zużytych urządzeń i przewodów.

Instalacja zawiera:

 • kamery zewnętrzne lub wewnętrzne,
 • rejestrator,
 • dysk twardy od 1-4 w zależności od rejestratora i ilości kamer oraz czasu jaki mają być przechowywane nagrania,
 • zasilacz lub w przypadku kamer IP switch z zasialniem PoE lub NetProtektor z PoE który chroni i zasila kamery
 • akcesoria montażowe – przewody, rurki ochronne lub korytka, puszki montażowe.

Porównanie kamer analogowych i cyfrowych

Który system monitoringu wybrać?
Czym różni się monitoring IP od kamer analogowych?
Jakie są wady i zalety obu systemów?

Odpowiedzi na te pytania znajdą Państwo w poniższym artykule.

Jakość obrazu

Wybór kamery jest bardzo ważnym elementem projektowania systemu monitoringu wizyjnego. Kamery dzielimy na analogowe oraz IP. Kamery cyfrowe są kilkukrotnie droższe od analogowych jednak jakość obrazu oraz odwzorowanie szczegółów jest znacznie większa niż w przypadku kamer analogowych. Przy wyborze kamery powinniśmy zwrócić uwagę na kilka parametrów: obudowa, rozdzielczość rejestrowanego obrazu, przetwornik, obiektyw, diody IR, materiał wykonania.

Podstawowym kryterium porównania kamer IP i analogowych jest jakość obrazu. Tutaj widać wyższość kamer cyfrowych (IP). Standardowa rozdzielczość zapisu obrazu z kamer analogowych D1 to 720×480 pikseli (punktów) natomiast średniej klasy kamera IP ma rozdzielczość od 1280×960 – 1,3Mpix do 3840 x 2160 – 8Mpix.

Poniżej przedstawiamy rysunek porównawczy jakości nagrań kamer analogowych oraz IP:

Typ obudowy kamer możemy podzielić na: kopułkowe, kompaktowe, obrotowe, miniaturowe lub ukryte.

Rozdzielczość

Tutaj kierujemy się zasadą im więcej tym więcej szczegółów możemy zobaczyć. Kamery analogowe telewizji przemysłowej występują w rozdzielczościach:

 • CIF – 352x240px
 • 2CIF – 720x240px
 • D1 – 720x480px

Rozdzielczość kamer IP podawana jest w Mpx (Megapikselach).

 • 1280x720px – 0,9Mpx – 720P HD
 • 1280x960px – 1,2Mpx
 • 1280x1024px – 1,3Mpx
 • 1920x1080px – 2Mpx – 1080P HD
 • 2048x1536px – 3,1Mpx
 • 2560X1920px – 4,9Mpx

Obiektyw

Istotnym parametrem obiektywu jest ogniskowa. Obiektywy o zmiennej ogniskowej pozwalają na regulację kąta widzenia kamery.

Diody IR

To nic innego jak LED emitujące światło o długości od 840nm do 940nm. Matryce w kamerach reagują na światło podczerwone. Dzięki temu kamera widzi bardzo dobrze w absolutnej ciemności. Diody pracujące w okolicach 840nm emitują światło widzialne dla ludzkiego oka (czerwone żarzenie się LED), W Diodach IR o fali długości 900-940nm takiego efektu już nie ma, dlatego oświetlacze z taki diodami są bardziej dyskretne. Kamery z „czarną szybką” mają mniej widoczne podświetlenie podczerwone i ok. 30% lepsze rozprowadzenie światła IR oświetlanego miejsca.